• اسلاید 1
 • اسلاید 3
 • اسلاید 4
 • اسلاید 5
 • اسلاید 6
 • اسلاید 7
 • اسلاید 8
 • اسلاید 9
 • اسلاید 10
 • اسلاید 11
 • اسلاید 12
 • وب / ویدئو کنفرانس
 • ردیاب خودرو
 • نیما

هفت سینسیستم موقعیت یاب جهانی - جی پی اس


سیستم موقعیت‌یاب جهانی یا جی‌پی‌اس (به انگلیسی: GPS: Global Positioning System) :

 

منظومه ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد و توسط وزارت دفاع ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آنها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند. جی‌ پی‌ اس در تمام شرایط به‌صورت ۲۴ ساعت در شبانه‌ روز و در تمام  دنیا قابل استفاده‌ است، و هیچ‌گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌ شود. ماهواره‌ های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند


    تاریخچه

    اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ با موفقیت به فضا پرتاب شد. هدف اصلی و اولیه از طراحی جی‌پی‌اس، اهداف نظامی بوده، اما از سال ۱۹۸۰ به بعد برای استفاده‌های غیرنظامی نیز در دسترس قرار گرفت. در سال ۱۹۹۴ تمامی ۲۴ ماهواره در مدار زمین قرار گرفت.

 

کنترل زمینی

    بخش کنترل زمینی این بخش شامل ایستگاههای کنترل زمینی است که دارای مختصات معلوم هستند و موقعیت آنها از طریق روشهای کلاسیک تعیین موقعیت نظیر روش VLBI (تعیین فواصل بلند توسط کوازارها) و روش SLR (فاصله سنجی ماهواره‌ای با امواج لیزر) بدست آمده‌است. این ایستگاه‌ ها وظیفه تعقیب چندجمله‌ای (Polynomials) ریاضی بطریق کمترین مربعات، پارامترهای مداری (افمریزها) و موقعیت ماهواره‌ها را نسبت به یک سیستم مختصات ژئو دتیک ژئو سنتریک (مبدا سیستم مختصات تقریباً در مرکز زمین قرار دارد.) محاسبه می‌نماید.

    تعداد این ایستگاههای زمینی ۵ عدد است که ایستگاه اصلی با نام کلرادو اسپرینگ در آمریکا قرار دارد و ۴ ایستگاه فرعی دیگر در نقاط دیگر کره زمین مستقر هستند. آخرین بخش از سیستم جی‌پی‌اس، قسمت USER یا کاربران سیستم است که خود شامل دو بخش است:

1.  آنتن دریافت کننده اطلاعات ارسالی از ماهواره‌ها

2.  گیرنده ( پردازش‌ کننده اطلاعات دریافتی و تعیین کننده موقعیت محل آنتن )

    نرم‌افزار و ریزپردازنده داخل گیرنده فاصله بین آنتن زمینی تا ماهواره‌های مرتبط با گیرنده را تعیین می‌کند سپس با استفاده از حداقل ۴ ماهواره موقعیتX وY وZ محل استقرار آنتن یا همان گیرنده تعیین می‌شود.

    نکته مهمی که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد این است که ارتفاعی که جی‌پی‌اس به ما می‌دهد با ارتفاع موجود در نقشه‌ها و اطلس‌ها فرق می‌کند. ارتفاع جی‌پی‌اس نسبت به سطح مبنایی بنام بیضوی است در حالی که ارتفاع موجود در نقشه‌ها ارتفاع اورتو متریک است که از سطح دریاهای آزاد محاسبه می‌گردد. مقدار این اختلاف در بیش‌ترین حالت در حدود ۱۰۰ متر است.

 

کاربردهای عمومی

    اساس کار دستگاه GPS  تعیین موقعیت است و این کار با دریافت امواج ماهواره­های GPS که در مدارهایی به دور کره زمین در چرخش هستند، انجام می­شود. برای تعیین موقعیت ، گیرنده GPS زمانهای دریافت شده را با زمان خود مقایسه می کند . تفاوت این دو مشخص کننده فاصله گیرنده GPS از ماهواره مزبور می باشد . این عملی است که دقیقاً یک گیرنده GPS انجام می دهد . با استفاده از حداقل سه ماهواره یا بیشتر ، GPS می تواند طول و عرض جغرافیایی مکان خود را تعیین نماید . ( که آن را تعیین دو بعدی می نامند . ) و با تبادل با چهار ( و یا بیشتر ) ماهواره یکGPS می تواند موقعیت سه بعدی مکان خود را تعیین نماید که شامل طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع می باشد . با انجام پشت سر هم این محاسبات ، GPS می تواند سرعت و جهت حرکت خود را نیز به دقت مشخص نماید امروزه در بعضی مکان های ایران قادر به دریافت اطلاعات تا ۱۰ ماهواره می باشیم و حداقل به ۴ تا ۵ ماهواره در هر زمان از شبانه روز و در هر مکان دسترسی داریم. هر قدر تعداد ماهواره های قابل مشاهده بیشتر شود معادلات اساسی تعیین موقعیت بیشتر خواهند شد و بنابراین زمان لازم برای تعیین موقعیت یک نقطه کاهش یافته و دقت تعیین موقعیت نیز افزایش خواهد یافت. نکته مهمی که می بایست مورد توجه قرار گیرد اینست که ارتفاعی که GPS به ما می دهد با ارتفاع موجود در نقشه ها و اطلس ها فرق میکند.ارتفاع GPS نسبت به سطح مبنایی بنام بیضوی مقایسه یا سطح ژئو ئید است در حالی که ارتفاع موجود در نقشه ها ارتفاع اور تومتریک می باشدکه از سطح دریاهای آزاد محاسبه می گردد.مقدار اختلاف این دو مقیاس در بیشترین حالت حدود ۱۰۰ متر است. GPS اطلاعات موقعیتی را توسط اعداد و در یک سیستم مختصاتی بیان می­کند. امروزه پر کاربردترین سیستم­های مختصاتی Lat-Lon و UTM می­باشند.دستگاه جی‌پی‌اس یک رایانه کوچک است که جهت انجام امور خاصی برنامه ریزی شده‌است. بنابراین این رایانه با داشتن مختصات شما می‌تواند کارهای دیگری هم انجام بدهد. مثلا می‌تواند زمان طلوع و غروب خورشید را در موقعیت شما بگوید. همچنین زمان طلوع و غروب ماه. شاید خیلی جالب باشد ولی جی‌پی‌اس می‌تواند زمان باقیمانده برای رسیدن به مقصد مورد نظر را با توجه به سرعت شما محاسبه کند. همچنین میانگین سرعت شما، بیشترین سرعت، میانگین سربالایی و سرازیری مسیر، سرعت عمودی، موقعیت منطقه از نظر شکار و ماهیگیری و شکار در هر نقطه جهان، محاسبه مساحت یک نقطه ناشناخته و بر گرداندن شما از مسیر آمده را نیز می‌تواند انجام دهد.

 

    کاربردهای تخصصی

•         نقشه برداری

•         پروژه‌های عمرانی

•         کوهنوردی

•         کایت‌ سواری

•         سفر در مناطق ناشناخته

•         کشتی‌ رانی

•         قایق‌رانی

•         عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زلزله

•         کنترل ترافیک

•         تجاری

 
سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی


سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (به انگلیسی: GNSS : Global Navigation Satellite System) :

 

   سیستم‌هایی هستند که به گیرنده‌های کوچک اجازه می‌دهند تا موقعیت خود را (طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی) با خطای چند متری مشخص کنند. این قابلیت از طریق انتقال امواج رادیویی بین دستگاه و ماهواره صورت می‌گیرد. ایستگاههای ثابت زمینی می‌توانند برای محاسبه بسیار دقیق زمان برای آزمایشهای علمی استفاده شوند.
در حال حاضر، تنها سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS) تمام فعال متعلق به آمریکاست که NAVSTAR نام دارد. گلوناس (GLONASS) روسیه در حال بازسازی است تا به حالت تمام فعال بازگردد. کشور چین اعلام کرده تا سال ۲۰۱۵ سیستم موقعیت یاب محلی Beidou را با سیستم ناوبری جهانی خود یعنی COMPASS ترکیب می‌کند. سیستم ناوبری اتحادیه اروپا با نام گالیلئو (Galileo) در مرحله توسعه‌ است و طبق برنامه باید تا ۲۰۱۳ فعال شود.

 

 

 

 

دسته بندی

 

 GNSS ها بر اساس میزان دقتی که دارند همچنین قابلیت نظارت آنها برای استفاده عموم به رده‌های زیر تقسیم می‌شوند:

GNSS1   *: نسل اول سیستم و ترکیبی است از ماهواره‌های ناوبری موجود GPS) یاGLONASS ) با ایستگاههای تقویت ماهواره‌ای (Augmentation Systems SBAS - Satellite Based) یا زمینی (GBAS - Ground Based Augmentation Systems) در آمریکا بخش ماهواره‌ای سیستم، یک سیستم تقویت گسترده (WAAS - Wide Area Augmentation System) است. در اروپا، سرویس ایستگاههای ناوبری سراسری اروپایی (EGNOS - European Geostationary Navigation Overlay Service) ، در ژاپن سیستم تقویت ماهواره‌ای چندکاره .(MASAS - Multi-Functional Satellite Augmentation System)  ایستگاههای تقویت زمینی معمولاً از سامانه تقویت محلی (LAAS - Local Area Augmentation System) تشکیل شده‌اند.

*    GNSS2: نسل دوم سیستمهای ناوبری هستند که بطور مستقل کاربرد غیرنظامی سیستم را فراهم می‌کنند (مانند گالیلئو اروپا) این سیستمها دقت و کارایی مورد نیاز کاربردهای غیرنظامی سیستم را در اختیار قرار می‌دهند. این سامانه‌ها از بسامدهای L۱ و L۲ برای کاربرد غیرنظامی و بسامد  L۵برای همگرایی استفاده می‌شود.

Core Satellite    *: ماهواره‌های اصلی سیستم ناوبری. در حال حاضر GPS ، Galileo و  GLONASS

 :SBAS    *سیستمهای تقویت سراسری ماهواره‌ای مانند Omnistar و StarFire

 SBAS    *های محلی: WAAS آمریکا، EGNOS اروپا ، MSAS ژاپن و GAGAN هندوستان

SNS    * های محلی: یا سیستمهای ناوبری ماهواره‌ای محلی مانند QZSS ژاپن ، IRNSS هندوستان و Beidou چین

 GBAS    *قاره‌ای: مانند GRAS استرالیا DGPS  آمریکا (مربوط به سازمان حمل و نقل(

GBAS    * محلی: مانند شبکه‌های CORS

 GBAS    *محلی نمونه گیری شده از یک ایستگاه اصلاح زمان واقعی جنبشها (RTK) متعلق به GPS

 

 

تاریخچه

 

    نیاهای سیستمهای فعلی، DECCA ، LORAN و Omega بودند که از ایستگاههای فرستنده رادیویی موج بلند زمینی بجای ماهواره استفاده می‌کردند. این سیستمهای ناوبری، یک پالس رادیویی از ایستگاه مادر سپس سایر ایستگاههای تابع ارسال می‌کردند. اختلاف بین ارسال و دریافت در ایستگاههای تابع با دقت کنترل می‌شدند که به گیرنده‌ها امکان می‌دادند تا اختلاف بین دریافتها و ارسالها را تشخیص دهند. از این طریق فاصله تا هر ایستگاه و در نتبیجه موقعیت گیرنده مشخص می‌شد.

    اولین سیستم ناوبری ماهواره‌ای Transit نام داشت که در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط ارتش ایالات متحده ساخته شد. نحوه کار این سیستم بر اساس اثر داپلر (Doppler effect) استوار بود. به این صورت که ماهواره‌هایی که در یک مدار مشخص در حرکت بودند سیگنالهایی را در فرکانسهای معین ارسال می‌کردند. فرکانس دریافتی بصورت واضحی با فرکانس ارسالی تفاوت دارد که آنهم بدلیل حرکت مشخص ماهواره بود. با بررسی این فرکانسها در یک زمان بسیار کوتاه موقعیت تقریبی گیرنده مشخص می‌شد که بعدها شیوه‌های اندازه گیری با دخیل کردن چندین پارامتر از جمله حرکت مداری ماهواره دقیقتر شد.

    قسمتی از اطلاعات ارسالی مربوط به اطلاعات مداری دقیق است. برای اطمینان از دقت بالا، رصدخانه نیروی دریایی آمریکا (USNO) دائما مسیر حرکت این ماهواره‌ها را زیرنظر دارد. اگر ماهواره‌ای کمی از مدار منحرف شد، این سازمان اطلاعات لازم را برای اطلاح مسیر ارسال می‌کند. سیستمهای امروزی بسیار دقیقتر و کارآمدتر هستند. ماهواره سیگنالهایی ارسال می‌کند که اطلاعات موقعیت ماهواره و زمان دقیق ارسال سیگنال را دارد. موقعیت ماهواره در قالب پیامهای داده‌ای ارسال می‌شود که حاوی کدی است که بعنوان مرجع زمانبندی استفاده می‌شود. ماهواره‌ها از ساعتهای اتمی برای همزمان سازی بین همدیگر استفاده می‌کنند. گیرنده زمان ارسالی ماهواره را با زمان داخلی خود مقایسه کرده و فاصله ماهواره تا خود را اندازه می‌گیرد. این مقایسه با ماهواره‌های دیگر در ارتباط با این گیرنده انجام می‌شود و سپس محل دقیق گیرنده مشخص می‌شود.

    هر اندازه گیری مسافتی، موقعیت گیرنده تا فرستنده را روی یک کره مشخص می‌کند. در مورد گیرنده‌هایی که با سرعت بالا حرکت می‌کنند، موقعیت امواج ارسالی آنها تغییر می‌کند. همچنین اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها نیز متفاوت است. ضمنا سرعت امواج رادیویی در برخی لایه‌های جو از جمله یونوسفر کمتر است که بستگی به زاویه ماهواره به گیرنده دارد. آسانترین راه حل اینست که در هر لحظه ۴ ماهواره در معرض دید گیرنده باشند. در حالت بهتر ترکیب ماهواره‌ها با ایستگاهها و استفاده از تکنیکهایی چون غربال کالمن (Kalman filtering) برای انجام محاسبات دقیقتر در شرایط سخت تر و پیچیده تر، بهترین جواب را خواهد داد.

 

 

کاربردهای نظامی و غیر نظامی

 

 GNSS     در اصل برای کاربردهای نظامی طراحی شده‌اند. ناوبری ماهواره‌ای به ارتشها این امکان را می‌دهد تا سلاح یا موشک خود را با دقتی فوق العاده به هدف بزنند که این امر تاثیر سلاح را چند برابر می‌کند. همچنین اشتباهات ناشی از هدایت غیرصحیح موشک را کاهش می‌دهد (مانند بمبهای هوشمند). ناوبری ماهواره‌ای به نیروها جهت حرکت و شناسایی موقعیت فعلی خود و سایر همرزمان حتی در شرایط سخت محیطی کمک می‌کند.

    این نوع ناوبری می‌تواند بعنوان نیروی کمکی در جنگ باشد. در حقیقت این نیرو در جهت کاهش حوادث ناخواسته در جنگ و افزایش ارتباطات نیروهای خودی در میدان نبرد کاربرد فراوانی دارد. بهمین جهت، سیستم ناوبری ماهواره‌ای می‌تواند بعنوان یک ابزار قدرتمند در هر ارتشی باشد.

در امور غیرنظامی کاربردهای فراوانی برای GNSS تعریف شده‌است:

*      ناوبری یا هدایت (از دستگاههای کوچک دستی تا ماشینها، کشتیها و هواپیماها(

*      تنظیم زمان

*       سرویهای محلی مانند enhanced۹۱۱

*      عملیات نجات

*       وارد کردن اطلاعات در نقشه‌های جغرافیایی

*       علوم ژئوفیزیک

*      رهگیری اشیاء

   و ....

 

نکته مهم اینست که مالکان سیستمهای ناوبری می‌توانند استفاده از امکانات خود را محدود کنند. مثلا کل سرویس خود را در یک منطقه غیرفعال کنند

 

 

سامانه های ناوبری فعال


:GPS 

 :Global Positioning System     سیستم ناوبری آمریکا که از سال ۲۰۰۷ تنها سیستم تمام فعال است که در تمام دنیا قابل استفاده‌است. این سیستم بر پایه بیش از ۳۲ ماهواره استوار است که در مدارهای میانی زمین در حرکتند (این عدد شامل ماهواره‌های قدیم و جایگزین شده هم هست). این سیستم از سال ۱۹۷۸ فعال شده و از سال ۱۹۹۴ در تمام جهان در دسترس است. این سیستم در حال حاضر کاربردی‌ترین سیستم ناوبری جهان است.

 

:GLONASS

 :GLObal'naya NAvigatsionnaya Sputnikovaya Sistema     محصول شوروی سابق و روسیه امروزی که پیشتر در حالت تمام فعال بود اما با فروپاشی شوروی این سیستم با مشکلات فراونی روبرو شد. روسیه وعده داده این سیستم تا سال ۲۰۱۰ با کمک هند مجددا به حالت تمام فعال برگردد.

 

 

سامانه های در حال آماده سازی


:Compass

    چین اعلام کرده که سیستم ناوبری محلی خود با نام Beidou یا دب اکبر را به یک سیستم سراسری تبدیل خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی چین این برنامه Compass نام گرفته و از ۳۰ مدارگرد (که در مدارات میانی در حرکتند) و ۵ ماهواره ثابت تشکیل شده‌است. همچنین چین مایل به مشارکت کشورهای دیگر برای توسعه سیستم است که با توجه به مشارکت چین در سیستم ناوبری اروپا (Galileo) ابهاماتی در این زمینه وجود دارد.


:Galileo

    در سال ۲۰۰۲ اتحادیه اروپا و آژانس فضایی اروپا در مورد جانشین GPS یعنی Galileo positioning system به توافق رسیدند. با بودجه اختصاصی ۲٫۴ میلیارد پوندی طبق برنامه این سیستم تا ۲۰۱۲ آغاز به کار می‌کند. اولین ماهواره آزمایشی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۵ پرتاب شد. پیش بینی می‌شود این سیستم با GPS ارتقا یافته موجود هماهنگی داشته و گیرنده‌ها بتوانند از هر دوی این فن آوری‌ها استفاده کنند.

 

 

سامانه های دیگر

 

:Beidou

سیستم ناوبری محلی چین که بزودی به سیستم جهانی Compass ارتقا میابد.

 

:DORIS

 - Doppler Orbitography and Radio-positioning Integrated by Satelliteسیستم داپلر مداری و تعیین موقعیت رادیویی ماهواره‌ای که در حقیقت یک سیستم تصحیح مسیر مشابه سیستمهای ناوبری می‌باشد و متعلق به کشور فرانسه‌است.

 

:IRNSS

  - Indian Regional Navigational Satellite Systemسیستم ناوبری ماهواره‌ای محلی هند که یک سیستم ناوبری محلی مستقل است و زیرنظر سازمان تحقیقات فضایی هند وابسته به دولت هندوستان فعالیت می‌کند. دولت هند این پروژه را در ماه می۲۰۰۶ به اجرا درآورد که تا سال ۲۰۱۲ پیاده سازی آن به اتمام خواهد رسید. این سیستم از ۷ ماهواره مستقر در مدار ثابت تشکیل شده که دقتی نزدیک ۲۰ متر دارد و تا شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری اطراف هند را هم پوشش می‌دهد.

 

:QZSS

 - Quasi-Zenith Satellite Systemمتشکل از ۳ ماهواره‌است که یک سیستم همسان سازی زمانی و توسعه‌ای بر GPS آمریکاست و کشور ژاپن را پوشش می‌دهد. طبق برنامه اولین ماهواره این سیستم در سال ۲۰۰۹ پرتاب می‌شود.

 

 

تقویت GNSS

 

    سامانه‌ای که با دریافت اطلاعات خارجی، دقت و قابلیت اعتماد سیستم ناوبری ماهواره‌ای را افزایش می‌دهد. هم اکنون حسگرهای زیادی روی زمین وجود دارند که اطلاعاتGNSS را دریافت و پردازش می‌کنند. بعضی از این سنسورها، اطلاعات اضافه تری در مورد منشا خطاها اعلام می‌کنند و نحوه اندازه گیری موقعیت را هم مشخص می‌کنند. نمونه‌های این ایستگاه‌ها در بالا معرفی شده‌اند.
عملکرد سیستم ردیابی آنلاین

    سيستم مكان يابي جهاني ( Global Positioning System ) يك سيستم هدايت ( ناوبري ) ماهواره اي اســت و تنها سيستمي مي باشد که امروزه قادر است، موقعيت دقيق شما را بر روي زمين در هر زمان، درهر مکان و در هر هوايي مشخص کند. . این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. اولین ماهواره GPS در سال 1978 یعنی حدود 35 سال پیش در مدار زمین قرار گرفت.
این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شدوسرانجام  در سال 1994 شبکه ای شامل24 ماهواره  تشکیل گردیدکه امروزه تعداد آنها به عدد 28 رسیده است.
خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آوردنگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است.
دقت بالاي اين سيستم و جهاني بودن آن دليلي بر استفاده از اين سيستم در علوم مختلف مي باشد.
اين سيستم در طول 24 ساعت شبانه روز فعال است و در هر زمان و در هر مکان که لازم باشد مي توان توسط آن تعيين موقعيت کرد.

 

ردیاب خودرو و شخصی ماهواره ای جی پی اس

 

    جی پی اس چگونه كار مي كند؟

    ماهواره های GPS در يك مدار معين، زمين را دو بار در روز دور مي زنند و سیگنال های اطلاعاتی را به زمين ارسال مي كنند.
دريافت كننده GPS اين اطلاعات را گرفته و براي محاسبه مكان دقيق كاربر از روش هاي هندسي استفاده مي كند. در اصل دريافت كننده ي GPS زمان ارسال سيگنال از ماهواره را با زمان دريافت سيگنال مقايسه مي كند. اختلاف زمان بازگو كننده ي ميزان فاصله ي ماهواره از دريافت كننده ي GPS است. با اندازه گيري فاصله، از تعدادی از ماهواره ها ،دريافت كننده مي تواند مكان كاربر را مشخص كرده و آن را روي نقشه ي الكترونيكي واحد نمايان كند. يك دريافت كننده ي GPS با سیگنال هايی كه از حداكثر سه ماهواره دريافت مي كند، مي تواند مسير حركت و مختصات دو بعدي (طول و عرض) مكان را محاسبه كند. با در نظر گرفتن چهار يا بيشتر ماهواره ، دريافت كننده مي تواند مختصات سه بعدي (طول،عرض،ارتفاع) مكان كاربر را مشخص كند. زماني كه مكان كاربر مشخص شد ، GPS مي تواند ساير اطلاعات نظیر: سرعت،مسیر،فاصله ي پیموده شده،فاصله تا مقصد،زمان طلوع و غروب خورشید و ... را محاسبه کند.


 

   سامانه موقعيت ياب جهانی (GPS) چيست ؟

   در گذشته های نه چندان دور ، زمانيکه تکنولوژی های پيشرفته امروزی وجود نداشت ، مردم در برخی مواقع ، قادر به تشخيص مکان دقيق خود نبودند و گاهی نيز در بيابان ها و دريا ها مسير خود را گم می کردند . ولی امروزه با گسترش فناوری های گوناگون ، اين مشکل توسط سامانه ماهواره ای با نام GPS رفع شده است. GPS يا Global Positioning System به معنی سامانه موقعيت ياب جهانی می باشد . اين سامانه متشکل از چندين ماهواره است که تمامی سطح زمين را پوشش می دهند . ماهواره هاي GPS هر روز دوبار در يك مدار دقيق دور زمين ميگردند و سيگنال هاي حاوي اطلاعات را به زمين مي فرستند . دستگاه گيرنده GPS براساس مقايسه زمان ارسال و دريافت سيگنال توسط يك ماهواره كار مي كند . اختلاف زمان مشخص مي كند كه گيرندة GPS چقدر از ماهواره دور است . حال با انداره گيري مسافت از چند ماهواره ، دستگاه گيرنده GPS ميتواند موقعيت كاربر را مشخص نموده و حتي روي نقشه الكترو نيكي نمايش دهد . هم چنين از سامانه GPS ميتوان براي اندازه گيري سرعت ، جهت يابي ، جستجو ، مسافرت طولاني ،‌ رفتن به مقصد ، زمان طلوع و غروب خورشيد و ... نيز استفاده كرد .


 

    این دستگاه های ردیاب هفت سین قادر هستند سيگنال های ارسالی توسط ماهواره های جی پی اس را دريافت نمايد . اين سيگنال ها حاوی اطلاعاتی از قبيل طول و عرض جغرافيايي محل ، تاريخ و ساعت ، سرعت حرکت و ارتفاع از سطح دريا می باشد با ارسال اين اطلاعات توسط دستگاه ردیاب به پنل اختصاصی شما به راحتی خواهد توانست موقعيت دقيق دستگاه ردیاب خود را بر روی نقشه پنل خود ببینید و اگر در حال حرکت باشد ، از ميزان سرعت آن آگاه شوید. همچنين اين دستگاه های ردیاب مجهز به سامانه GSM می باشد که امکان ارسال و دريافت اطلاعات دستگاه را در بستر مخابراتی ( از طريق سيم کارت تلفن همراه) بر روی پنل اختصاصی دستگاه ردیاب فراهم می نمايد. با توجه به وجود حافظه در دستگاه ردیاب، کاربر قادر خواهد بود مسير های پيموده شده را به صورت آنلاین در بازه های زمانی دلخواه بر روی نقشه مشاهده نمايد . همچنين کاربر می تواند با انجام تنظيمات دلخواه بر روی دستگاه ردیاب، اطلاعات مورد نظر خود را از طريق ارسال SMS دريافت نمايد . بطور مثال کاربر با تنظيم سرعت مجار بر روی دستگاه ردياب ، در صورت تجاوز از سرعت مجاز ، يک SMS مبنی بر عدم رعايت سرعت مجاز دريافت خواهید نمود. همچنین  شما به وسیله پنل ارائه شده توسط شرکت هفت سین به سادگی میتوانید تنظیمات دستگاه ردیاب خود را انجام دهید ، دستورات لازم را به دستگاه بدهید و اطلاعاتی که میخواهید دریافت کنید

 

    جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با عملکردها و کارایی های دستگاه ها به اطلاعات محصولات رجوع کنید.

 

نحوه ارسال موقعیت دستگاه ردیاب خودرو و ردیاب شخصی

 

    چه کسانی به دستگاه های ردیاب نياز دارند ؟


    با توجه به توانمندی ها و تنوع دستگاه های هفت سین در دو دسته ردیابهای خودرو و شخصی، طيف وسيعی از اشخاص ، سازمان ها و موسسات می توانند از اين دستگاه های ردیاب استفاده نمايند.


    •    نظارت و ردیابی کودکان ، سالمندان ، بیماران ، حیوانات و....
    •    
نظارت و ردیابی اموال منقول نظیر چمدانها، بسته های مهم ، کانتینرها و....
    •    
نظارت و ردیابی خودروهای شخصی ، عمومی ، اداری، باربری ، ترانزیت
و ....
•        نظارت بر کارمندان هنگام ماموریت
•        ردیابی افراد زمان وقوع حواث هنگام ورزش در کوهستانها ،طبیعت ، دریا و....
•    
    راهیابی هنگام طبیعت گردی و مسافرت
•        نظارت و مدیریت ناوگان های امدادی ، حمل ونقل عمومی و ..
..

 

 موارد استفاده از ردیاب خودرو ،شخصی و موبایل

سیستم های ردیاب هفت سین

دستگاه ردیاب شخصی

ردیاب شخصی - MT90

ردیاب شخصی - MT90

تماس بگیرید
ردیاب شخصی - MT88

ردیاب شخصی - MT88

تماس بگیرید
ردیاب شخصی - MT80i

ردیاب شخصی - MT80i

تماس بگیرید
ردیاب شخصی - GT60

ردیاب شخصی - GT60

تماس بگیرید
ردیاب شخصی-GT30-M

ردیاب شخصی-GT30-M

تماس بگیرید

دستگاه ردیاب خودرو

ردیاب خودرو - VT300

ردیاب خودرو - VT300

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - VT310

ردیاب خودرو - VT310

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - VT400

ردیاب خودرو - VT400

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - MVT100

ردیاب خودرو - MVT100

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - MVT380

ردیاب خودرو - MVT380

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - MVT600

ردیاب خودرو - MVT600

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - FM1100

ردیاب خودرو - FM1100

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - FM5300

ردیاب خودرو - FM5300

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - FM4

ردیاب خودرو - FM4

تماس بگیرید
ردیاب خودرو - MVT800

ردیاب خودرو - MVT800

تماس بگیرید

کلمات و جملات کلیدی سایت: